Cerrahi Girişim

Gömülü Diş Çekimi, Kist – Tümör Çıkarılması, Kök Ucu Rezeksiyonu, Eklem Cerrahisi, Çene Kırığı Tedavisi ve Diğer Büyük Ameliyatlar

Gömülü dişler, bulundukları bölgede ağrı, enfeksiyon, komşu dokularda harabiyet yaratabilecek durumda olduklarında veya etraflarında klinik ve radyolojik olarak tespit edilen patoloji varlığında cerrahi olarak çekilmek zorundadırlar. Kistler ve tümörlerin, çene kemiğinde ve yumuşak dokularda klinik ve radyolojik olarak tespit edilmesi durumunda çene kemiğinde komşu anatomik yapılarda harabiyet oluşturacaklarından cerrahi olarak çıkarılmaları gerekmektedir.

Dişlerin kök uçlarında yer alan ve enfeksiyon sonucu oluşan diş kökünün 1/3’ünü geçmeyecek boyutta olan lezyonların, dişin ağızda tutulmasına karar verildikten sonra “kök ucu rezeksiyonu” adı verilen işlemle çıkarılması gerekmektedir.

Kazalar, kavga, düşme, spor yaralanmaları, çeşitli kemik hastalıkları vb. nedenlerle oluşan çene kırıklarının, fonksiyon ve estetiğin yeniden kazandırılması ve oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çeşitli sendromlar ya da travma gibi nedenlerle oluşan çene deformiteleri, eğer hastada fonksiyon açısından sorunlar yaratıyorsa hastanın da onayıyla tedavi edilmelidirler, estetik sorunlarda ise tedavi hastanın isteğine bağlıdır. Yukarıda bahsedilen işlemler genellikle lokal anestezi ya da bilinçli sedasyon altında veya gerek duyulduğunda genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi ve bilinçli sedasyon uygulamaları anesteziyoloji hekimleri tarafından yapılacağından, ilgili konularda bilgilendirme konunun uzmanı tarafından yapılacaktır.

Cerrahi işlem sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar;

 1. Ev istirahatını gerektirecek rahatsızlık hissi, ağrı ve/veya şişlik,
 2. Ağız açma/kapama hareketlerinde kısıtlılık,
 3. Çekim bölgesinde yüzde renk değişikliği,
 4. Süresi uzayabilecek şekilde hafif/orta/ağır kanama,
 5. Çekim bölgesine ait sinirlerde geçici ya da kalıcı uyuşukluk (dil, dudak, çene ucu),
 6. Tat alma hissinde kayıp,
 7. Çene kemiğinde çatlak ya da kırık oluşumu,
 8. Komşu dişlerde bulunan restorasyonların (dolgu, kaplama) kırılması, yerinden oynaması veya çıkması, komşu dişte sallanma veya harabiyet,
 9. Ağzın çok açılmasına bağlı olarak ağız köşelerinde çatlak oluşumu,
 10. Üst çeneye yönelik işlemlerde sinüs ya da burun boşluğunun ağız ortamına açılması,
 11. Çene ekleminde geçici ya da kalıcı rahatsızlık,
 12. Çene kemiklerinde düzensizlik,
 13. Gömülü dişlerin çekimi sırasında diş kökünün bir kısmının kırılarak kemik içinde kalması veya çevre dokulara kaçması,
 14. İşlem sonrası enfeksiyon gelişimi,
 15. İşlem öncesi ya da sonrası, antibiyotik ilaç kullanımına bağlı, ilaç prospektüsünde belirtilen yan etkilerin görülmesi.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr