Diş ve Destek Doku Yaralanmaları

Diş ve destek doku yaralanmalarında çocuğunuzu zaman  geçirmeden  en  yakın  sağlık kuruluşuna götürmeniz gereklidir. Geçirilen yaralanma türüne göre dişlerde kırıklar, yer değiştirmeler veya tamamen yerinden çıkma olabilir. Yumuşak dokularda yırtılma, ezilme, berelenme vs. meydana gelebilir. Bu tür durumlarda sizden detaylı olarak kaza ile ilgili bilgi istenir. Gerekli görüldüğünde tetanoz aşısı veya ileri radyolojik tetkikler için başka sağlık kuruluşlarına yönlendirilebilirsiniz.

Kırılmış dişlerin kırık kısımları dolgu maddeleri veya dişin kırık parçası ile restore edilir. Yer değiştiren veya tamamen yerinden çıkan dişler lokal anestezi yapıldıktan sonra yerlerine yer- leştirilir. Sonrasında dişler misina ve dolgu maddeleri kullanılarak komşu dişlere belirli süre sabitlenir. Diş ve destek dokuların tedavisi ortak çalışmayı gerektirebilir. Bu sebeple cerrahi, periodontal veya ortodontik işlemler için ilgili dişhekimleri tarafından tedavi görmek gerekebilir. Gerekli görüldüğünde dişlere kanal tedavisi işlemi uygulanabilir.

Travma geçiren diş ve çevre dokuların uzun süreli klinik ve radyolojik olarak kontrol edilmesi gerekir. Hekimin size vereceği önerilere uyunuz ve verilen ilaçları çocuğunuzun düzenli olarak kullanmasını sağlayınız. Her ne kadar diş ve destek doku yaralanmalarında gerekli tedaviler son derece titizlikle yapılsa da geçirilen travmanın şiddetine, hastanın kliniğe geliş süresine, hastanın tedavi süresince hekim tavsiyelerine uyma derecesine bağlı olarak başarısızlıklar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda dişlerin çekimi ve sonrasında yer tutucu/ çocuk protezi kullanımı veya ortodontik tedavi gerekli olabilir. Çekilen dişlerin yerine hekimin belirteceği ileri yaşlarda protez veya implant uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr