Yer Tutucular

Değişme zamanından önce çekilen süt dişlerinin veya erken yaşta kaybedilen daimi dişlerin yerine yapılan bir çeşit protezdir. Yapım amaçları, kaybedilen dişlerin yerlerine komşu dişlerin kaymasını önleyerek çapraşıklıkların ve kapanış bozukluklarının önlenmesi ve

estetik, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Kapanış bozukluklarının tedavisi daha zahmetli, uzun süreli ve pahalı bir tedavi şeklidir. Ancak yer tutucuya rağmen kapanış bozukluğu gelişebilir. Bu durumda yer tutucular gelişebilecek kapanış bozukluğunun daha hafif olmasını sağlayacaktır.

Yer tutucuların yapımı için öncelikle çocuğun ağzından uygun kaşık ve ölçü maddeleri ile ölçü alınır (Sabit yer tutucu için önce dişe bant veya kaplama yapılır). Ölçü esnasında çocuklarda kusma ve bulantı meydana gelebilir. Laboratuvar işlemlerinin tamamlanma sürecine göre size verilen randevuda yer tutucu ağza takılır. Verilen randevu tarihine gelmeme durumunda yer tutucu ağza uymayabilir.

Yer tutucuların kullanımı: Yer tutucuların kullanımı konusunda hassasiyet göstermeniz gerekir. Hareketli yer tutucular yemek yerken de ağızda kalmalıdır. Yemeklerden sonra hareketli yer tutucular ağızdan çıkarılmalı, dişlerin fırçalanmasını takiben yer tutucular da macun sürülmüş diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Uyku öncesinde de benzer şekilde temizlendikten sonra temiz bir bardak su içinde saklanır. Sabah uyanınca tekrar ağza takılması gerekir. Ağızdan çıkarılıp uzun süre kuru kalması durumunda yer tutucu ağza uymaz.

Yer tutucunun hekim tarafından ağza takıldıktan sonra evde çocuğun ağzına uymaması veya ağızda rahatsızlık yaratması durumunda hemen hekime haber verilmesi ve bu sürede su içinde tutulması gereklidir. Yer tutucuların ağızda tutunması için kullanılan kancaları herhangi bir aletle düzeltmeyiniz. Bu işlem yer tutucunun bozulmasına neden olacak ve yeniden yapılması gerekecektir. Hareketli ya da sabit yer tutucular daimi dişler gelene kadar kullanılır.

Yer tutucular çocuğunuzun çene gelişimini engellemez. Ancak sürekli büyüme ve gelişim gösteren çocuğun çeneleri de büyüyüp gelişeceğinden belirli aralıklarla değiştirilmesi gereke- cektir. Yeni yer tutucunun tüm mali yükümlülüğü size aittir.

Yer tutucular için 2 ayda bir kontrole gelmeniz gereklidir. Kontrole zamanında gelmemeniz yer tutucuların ağza uymamasına neden olur. Yer tutucuların kırılması, kaybedilmesi, kullanılma- ması veya kullanım tavsiyelerine uyulmamasıyla yeniden yapımları  gerekebilir.  Bu  durumda tüm mali sorumluluk size aittir. Hareketli yer tutucular takıldıktan sonra konuşma problemleri, yemek yeme güçlükleri, mide bulantısı ve tükürük artışı meydana gelebilir. Bu durumların hepsi geçicidir. Yüksek sesle kitap okumak ya da şarkı söylemek ile yer tutucuya alışmak kolaylaşacaktır.

•  Çocuk Protezleri

Herhangi bir nedenle süt ya da daimi dişlerini kaybeden çocuklara çiğneme işlevini yerine getirmek, estetiği sağlamak ve konuşma bozukluğunu gidermek amacı ile yapılan protezlerdir. Erişkinlerde yapılan  bölümlü ya  da  tam  protezler  şeklinde  uygulanır.  Bölümlü  protezlerde ağızda protezin tutunacağı dişler vardır. Kancalar yardımı ile protezler dişlere tutunur. Çocuğunuzun ağzında hiç diş olmaması durumunda yapılan protezlere tam protez adı verilir. Ağızda protezlerin tutunmasını sağlayan dişler olmadığından bölümlü protezlerden daha zor kullanılır. Bu konuda hekiminizin tavsiyelerine uyunuz. Çocuk protezlerinin kullanımı, bakımı ve kontroller konusunda lütfen “Yer tutucuların kullanımı” kısmını okuyunuz ve orada belirtilen hususlara uyunuz.

•  Dudak Damak Yarığında İlk Ameliyat Öncesi Ortodontik Tedavi

Dudak damak yarığı ile doğmuş bebeklerde, ağız içindeki yarık parçaların doğru yerine alınması, düzgün bir çene şekli verilebilmesi ve burun kanatlarında meydana gelen bozukluğun düzeltilebilmesi  için  önce  ortodontik  tedavi  uygulanmaktadır.  Bu  tedavide,  bebeğin  ağzına rahat bir şekilde oturan ve damak parçalarını, dudağı ve burnu şekillendirmeye yarayan bir aparey kullanılmaktadır. Şekillendirici ortodontik aparey yarık damak parçalarının düzgün konumlarına alınabilmesini sağlamaktadır.

Bebeğin bu apareye alışması birkaç gün almaktadır. Aparey başlangıçta bebekte rahatsızlık ve beslenmesinde zorluk oluşturabilmektedir. Bu durum bir iki gün içerisinde düzelmekte ve normal beslenme düzenine geçilmektedir. Ancak iki günden daha uzun süreli beslenme problemi yaşanırsa lütfen tedaviyi yapan hekiminize (kliniğimize) başvurunuz. Bebeğin apareyi temiz tutulmalıdır. Diş fırçası, diş macunu ile ılık suyun altında temizlenmelidir. Aparey kaynatılmamalı ve aşırı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Aparey yerleştirildikten sonra bebeğin ağzında parmak gezdirilerek dilini acıtabilecek yerler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca

küçük bir fenerle ağzın içi aydınlatılarak yara olup olmadığı belirlenebilir. Eğer apareyde keskin, sivri bir kenar ya da ağız içinde yara tespit edilirse hemen kliniğimize başvurulmalıdır.

Bebek büyüdükçe şekillendirici aparey de bebeğin damağına uyacak şekilde adapte edilecektir. Her randevuda yarık dudak ve damak parçaları birbirine yaklaştırılacak, daha sonraki aşamada apareye burun parçası da eklenecektir. Yanaklara yapıştırılan bantlar apareyin damağa daha iyi tutunması sağlamaktadır. Yine bu bantlar sayesinde aparey damağa basınç uygulayarak yarık parçaların birbirine doğru yaklaşmasını kolaylaştıracaktır. Şekillendirici aparey tedavisinde en çok karşılaşılan sorun, yanaklarda ya da dişetinde tahrişlerdir.

*Acil sayılabilecek durumlar aşağıda belirtilmiştir:

  • Bebeğin nefes almada güçlük çekmesi halinde, apareyi çıkarınız ve hekiminize başvurunuz.
  • Bebek yemek yemede zorlanıyor ya da daha az yiyorsa hekiminize başvurunuz.
  • Ağız içinde apareyin neden olduğu tahriş, yara varsa hekiminize başvurunuz.

*Şekillendirici aparey tedavisinin süresi:

  • Çoğu tek taraflı dudak damak yarıklarında 4-5 ay, çift taraflı dudak damak yarıklarında 6-7 ay sürmektedir. Bebeğinizin ameliyata hazır olup olmadığını tedaviyi yapan hekiminiz size bildirecektir.

*Ameliyat sonrası beslenme:

  • Bebeğiniz apareyi olmadan beslenmesini öğrenecektir.

Ortodontik Tedavi Çocuğunuzda dişlerin düzgün sıralanmaması veya çeneler arasındaki ilişkide bir bozukluk olduğundan şüphelenilmesi durumunda, çocuğunuzun ağız içi yapıları, dişleri, çene kasları ve çene eklemleri muayene edilecek ve bulgular kaydedilecektir. Yine gerekli görüldüğünde bilginiz dahilinde baş, eklem ve diş röntgen filmleri alınacak ve fotoğrafları çekilecektir. Bu kayıtlar klinik takip süresince rutin olarak alınmaktadır. Bu kayıtlar ileride tekrar incelenerek doğru tanı konulmasına yardımcı olacaktır.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr