Hareketli Protezler

  1. Hareketli Bölümlü Protezler: Bir veya birden fazla diş eksikliklerinde, dişler ve damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Alt çenede, bir taraftan diğer tarafa, üst çenede yine bir yandan diğer tarafa damağı kaplayarak uzanır. Bu tür protezlerin tutuculuğu ağızda mevcut bulunan dişlere gelen ve özel tasarlanan kancalar (kroşeler) ve/veya hassas tutucular (çıtçıtlar/kilitler) ile sağlanır.

Protezler ile ilgili her türlü planlama, hekiminiz tarafından yapılır. Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.

Hareketli bölümlü protezlerin yapımı ve uyumu sorunlara ve olası başarısızlıklara yol açabilir, yeni protezlere alışma ve uyum gösterebilmede zorlanma ve başarısızlık olasılığı vardır ve tedavide başarı garanti edilemez. Hastalık, ilaç tedavisi, belli ilaçlarla tedavi (kemoterapi gibi), radyoterapi, duygusal veya psikolojik ve fiziksel sorunlar nedeni ile protez kullanımı hasta için zor hale gelebilir.

Bölümlü protez yapımında birden fazla randevuya gelmeniz gerekir. Randevu aralarını uzatmamanız tavsiye edilir. Gelmemeniz durumunda protezler ağız dokularına uyum sağlamayabilir ve protezinizin yeniden yapılması gerekebilir. Bu nedenle oluşan mali bedel tarafınızdan ödenir.

Bölümlü protezinize başlamadan önce, proteziniz ile ilgili bazı hazırlıkların yapılması gerekebilir. Protezinize destek olacak dişlerinize sabit protez uygulamaları veya diş düzeltmeleri ya da diş yüzeylerinde “tırnak yeri” denilen küçük alanların hazırlanması gerekebilir.

Hareketli bölümlü protezlerinizin dişli prova adı verilen randevu aşamasında hekiminiz tarafın- dan, sizin çene boyutlarınız ve şekli, ten renginiz, yaşınız gibi özelliklerinizi de dikkate alarak bilimsel verilere göre seçilmiş dişlerle protezinizin bitim öncesi halini göreceksiniz. Mümkünse, randevunuza bir yakınınızla gelmeniz ve birlikte karar vermeniz ve varsa beklentilerinizi önceden açıklamanız önerilir.

Protez bitiminden sonra dişlerin renk ve şekli ile ilgili memnuniyetsizliğiniz protezlerinizin yeniden yapılmasını gerektirir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir Ayrıca, protezlerinizin tutuculuğu için dişlere yerleştirilen kancalar(kroşeler) belli bilimsel kurallar dahilinde hazırlanır. Planlama dahilinde, kancaların kaçınılmaz olarak ön dişler bölgesine yerleştirilmesi gerekebilir ve sizi estetik yönden zorlayabilir.

Yeni protezlerinizi kullanmaya başlayınca bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ayrıca hekiminiz tarafından açıklanacaktır. Dişeti dokularının protezlerin basıncına dayanamaması sonucu aşırı hassasiyet, ağrılı odaklar ve vuruklar gelişebilir. Bu durum, özellikle diş çekiminden kısa bir süre sonra yeni protezler yapıldığında meydana gelebilir. Bu sorun hekiminiz tarafından giderilir.

Başlangıçta yeni protezler, eski protezleriniz veya dişsiz halinize göre farklı gelebilir. Dil, ağız tabanı ve yanaklarınızın protezlere uyum göstermesi beklenir. Protezlerde bulunan bantlar nedeni ile başlangıçta konuşmada değişiklik olabilir. Size önerilen alıştırmaları yaparak yeni protezlerle konuşmaya zamanla alışabilirsiniz. Yeni protezlerle görünüm ve estetik, eski protezlerle veya dişsiz olan görünümünüze göre başlangıçta farklı gelebilir ve zamanla bu durum düzelebilir. Protezlere alışırken aşırı bulantı refleksi ve/veya aşırı tükürük salgısı veya ağız kuruluğu olabilir. Nadir de olsa, ağız dokularında protezlerin yapımında kullanılan maddelere karşı aşırı duyarlılık veya alerjik belirtiler gelişebilir.

Bölümlü protezin tutunduğu doğal-dayanak dişler, protezi destekleyen sırtların ve dişi destekleyen dokuların desteğinin değişimi ile hassas ve/veya sallanır hale gelebilir ve dayanak dişler protezin bağlantı bölgeleri ve kroşelerin olduğu bölgelerde aşınabilir veya çürüyebilir ve bu nedenle, kanal tedavisi gerekebilir, duruma göre kaplanması ve hatta çekilmesi gerekebilir. Bölümlü protezlerin kancaları veya hassas tutucu parçaları kullanıma bağlı olarak zamanla işle- vini kaybedebilir ve protezlerde gevşeme meydana gelir ve tutuculuğu azalır. Bu sorun hekimi- niz tarafından giderilir. Ancak ek bir maliyet getirebilir.

Protezlerde bulunan yapay dişlerle gıdaları çiğneme verimi doğal dişlere göre düşüktür ve bazı gıdalar zor çiğnenebilir. Ayrıca yaşlanma ve protezleri destekleyen sırtlardaki kemik kaybı çiğnemeyi ve protezlerin ağızdaki tutulmasını güçleştirir. Özellikle dişler çekildikten sonra ilk aylar iyileşme aşaması devam eder ve damaklar değişir. Bu arada protezler yapıldıysa, iyileşme tamamlandıktan  sonra  protezler  gevşer.  Bu  nedenle  astarlama  veya  besleme  işleminin yapılması gerekebilir.

Protezlerin yapısında kullanılan maddeler kusurlu olmamasına rağmen özellikle aşırı sert gıda- ların çiğnenmesi ve size açıklanacak çiğneme kurallarına uymamanız sonucu protezlerde aşırı basınç meydana gelir, sonuçta protezler çatlayabilir ve/veya kırılabilir. Protezlerinizin yeniden yapılması gerekebilir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir.

Bölümlü protezler yapıları gereği bakterilerin tutunmasına neden olur. Bu nedenle protezleriniz ve dişlerinizin temizliği için size önerilen ağız bakımını mutlaka uygulamanız gerekir. Protezlerinizi gün içinde, size belirtilen süre kadar kullanmalısınız. Kullanmadığınız zamanlarda protezlerinizi içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Protezlerin kuru kalması protezdeki maddenin bozulmasına yol açar.

Protezlerinizin bitiminden sonra düzenli olarak (altı ayda bir) hekiminize kontrole gelmeniz gerekir. Bu kontrollerde sizin fark edemediğiniz küçük sorunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden giderilir.

  1. Hareketli Tam Protezler : Üst ve/veya alt çenelerdeki dişlerin tamamen eksikliğinde dokular-damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından  takılıp  çıkartılabilen  protezlerdir.  Kullanımları  bölümlü  protezlere  göre  daha Alt çenede, bir taraftan diğer tarafa, üst çenede yine bir yandan diğer tarafa damakları kaplayarak uzanır.Protezlerin tutuculuğu; çene kemiklerinin ve ağız içi dokularının durumuna, dilin büyüklüğüne, konumuna ve sizin proteze göstereceğiniz uyuma bağlıdır. Tam  protez kullanımı zaman içinde öğrenilen bir alışkanlıktır.

Protezler ile ilgili her türlü planlama, hekiminiz tarafından yapılır. Protezler hem klinik hem de laboratuvar işlemlerinin birlikte yürütülmesi ile hazırlanır. Hareketli tam protezlerin yapımı ve uyumu sorunlara ve olası başarısızlıklara yol açabilir, yeni protezlere alışma ve uyum gösterebilmede zorlanma ve başarısızlık olasılığı vardır ve tedavide başarı garanti edilemez. Hastalık, ilaç tedavisi, belli ilaçlarla tedavi (kemoterapi gibi), radyoterapi, duygusal veya psikolojik ve fiziksel sorunlar nedeni ile protez kullanımı hasta için zor hale gelebilir. Hareketli tam protez yapımında birden fazla randevuya gelmeniz gerekir.  Randevu  aralarını  uzatmamanız tavsiye edilir. Gelmemeniz durumunda protezler ağız dokularına uyum sağlamayabilir ve protezinizin yeniden yapılması gerekebilir. Bu nedenle oluşan mali bedel tarafınızdan ödenir. Tam protezlerinizin dişli prova adı verilen randevu aşamasında hekiminiz tarafından, çene boyutlarınız ve şekli, ten renginiz, yaşınız gibi özellikleriniz ve bilimsel veriler dikkate alınarak seçilen dişlerle yapılmış protezinizin bitim öncesi halini göreceksiniz. Müm- künse, randevunuza bir yakınınızla gelmeniz, birlikte karar vermeniz ve beklentilerinizi önceden açıklamanız önerilir. Protez bitiminden sonra dişlerin renk ve şekli ile ilgili memnuniyetsizliğiniz, protezlerinizin yeniden yapılmasını gerektirir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir.

Protezlerinizin temizliği için size önerilen ağız bakımını mutlaka uygulayınız. Protezlerinizi gün içinde size belirtilen süre kadar kullanmalısınız. Kullanmadığınız zamanlarda protezlerinizi içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Protezlerin kuru kalması protezdeki maddenin bozulmasına yol açar.

Protezlerinizin bitiminden sonra düzenli olarak (altı ayda bir) hekiminize kontrole gelmeniz gerekir. Bu kontrollerde sizin fark edemediğiniz küçük sorunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden giderilir. Tam protez kullanımına bağlı olarak zaman içinde (1-5 yıl) dişetleri ve damaklarda kayıplar oluşur ve buna bağlı olarak protezin dokuya uyumu bozulur ve kullanımı zor hale gelebilir. Yapılan kontrollerde, bu durum saptandığında, protezinize besleme yapılabilir ya da proteziniz yenilenir. Bu işlemlerin de mali sorumluluğu size aittir.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr