Davranış Yönlendirmesi

Bazı çocuklar, diş tedavisi sırasında endişe veya korku gibi sebeplerle koltuğa oturmama, ağzını açmama, ağlama ve bağırma gibi davranışlar sergileyebilir. Bu çocukların hekimle uyumunu artırarak diş tedavisi alabilmesine olanak sağlamak için uygulanan yöntemlere davranış yönlendirmesi denir. Davranış yönlendirmesi yapılarak çocuğunuzun diş tedavisi ile ilgili endişe ve korkusunun giderilmesine çalışılacaktır.

Çocuğunuzun genel ve diş sağlığı yanında psikolojik sağlığı da bizim için önemlidir. Çocuğunuza dişhekimi ve diş tedavileri hakkında korkutucu sözler söylemeyiniz ve çocuğunuza ürkütücü yaklaşımlarda bulunmayınız. Her çocuğa uygun davranış yönlendirmesi teknikleri uygulanır. Bu teknikler:

  • Anlat-göster-uygula tekniği: Muayene veya tedavi öncesinde yapılacak tüm işlemlerin

çocuğun yaşına uygun olarak açıklanması, kullanılacak tüm aletler ve malzemelerin tanıtılması tekniğidir.

  • Pozitif yüreklendirme: Çocuğun muayene veya tedavi sırasında yaptığı olumlu

davranışların hekim tarafından sözel olarak takdir edilmesidir.

  • Ses Kontrolü: Çocuğun muayene veya tedavi sırasında gösterdiği olumsuz davranışlara

karşı hekimin ses tonlamasında farklılık oluşturmasıdır. Ses kontrolü çocuğa bağırma değildir. Amacı çocuğun dikkatini toplamak ve tedaviye devam edebilmektir.

  • Fiziksel kısıtlama: Diş tedavisi sırasında çocuğun kontrolsüz davranışlarda bulunması

kendisinin veya hekimin yaralanmasına neden olabilir. Kullanılan aletlerin çocuğa zarar vermemesi için özel olarak kullanılan örtüler ile çocuğun kol ve bacakları sarılarak fiziksel kısıtlama uygulanır. Çocuğun ağzını açık tutamadığı durumlarda ise ağız açacakları kullanılır. Bahsedilen davranış yönlendirmesi tekniklerinin başarısız olması durumunda bilinçli sedasyon veya genel anestezi uygulamaları gerekli olur.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr