Sabit Protezler

Diş çürüğü ve kırığı gibi ileri derecede madde kaybı olan dişler ve şekil, boyut ve renk sorunu olan dişlerden başka, herhangi bir nedenle diş veya dişlerin kaybında yapılan, hasta tarafından takılıp çıkarılamayan ve diş/dişler üzerine yapıştırılan protez türüdür.

Sabit protezler dental altın, metal destekli porselen, tam porselen gibi maddeler ile yapılabilir ve beraberinde protez bağlantı parçaları da kullanılabilir. Ayrıca çeşitli postkor (kanal vidası), inley ve onley uygulamaları da vardır.

Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır. Tek randevuda bitirilemez. Sabit protezler (kaplamalar) tek dişe (kuron) ya da birden fazla dişe bağlantılı (köprü) yapılabilir. Kaplamalar ve/veya köprüleri mevcut diş veya dişlere bağlayabilmek için, diş yapısının belli kurallara göre küçültülmesi ve ilk aşamada, ilgili canlı dişlere lokal anestezi yapılması gerekir. Anestezi sonucu zaman zaman şişlik, çene kaslarında hassasiyet veya dil, dudaklar, çeneler ve/veya yüz dokularında genellikle geçici, nadiren daimi hissizlik olabilir. Küçültme işleminden sonra dişlerde hassasiyet meydana gelebilir. Dişleri küçültme işlemi geri dönüşümsüz bir işlemdir ve hayat boyu kaplama yapılmasını gerektirir. Kanal tedavisi yapılmış (cansız) ve kronlanması gereken dişlerde ise, diş yapısını kuvvetlendirmek için postkor uygulaması gerekebilir. Yeniden oluşturulmuş diş yapısı aynı kurallar dahilinde küçültülür. Ancak bu vidalar zamanla çeşitli nedenlere bağlı kırılabilir, bu durumda dişe herhangi bir müdahale mümkün olmayabilir ve dişin çekimine karar verilebilir.

Küçültme işlemi tamamlandıktan sonra size uygun kaplamanın yapılması için ölçü alınır. Bu işlem sırasında dişetlerine adrenalin içeren iplikler yerleştirilir. Bu nedenle yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi genel sağlığınız ile ilgili bir sorun varsa önceden hekiminizi uyarmanız gerekir.

Ölçü işlemi tamamlandıktan sonra kesilen dişlerinizin üzeri geçici olarak kaplanır. Bu işlem tedaviniz tamamlanana kadar dişlerinizin soğuk ve sıcak gibi etkenler nedeni ile hassasiyet duymaması için yapılır. Beraberinde geçici de olsa, çiğneme fonksiyonu ve estetiğiniz sağlanır. Geçici kaplamalar yapıldıktan sonra size önerilen tedaviye göre, hekiminiz sizi bir başka randevuya çağırır. Randevulara gelmemeniz halinde yapılan kaplama dişinize uymayacak ve yeni  bir tedaviye  başlamak  gerekecektir.  Bu  durumdan  hekiminiz  sorumlu  değildir ve yeni oluşan bu tedavinin tüm masrafları tarafınızdan karşılanır.

Hekiminiz tarafından size önerilen madde ile kaplamalarınız bitirilir. Ağızda uygunluğu kontrol edilir ve yine hekiminizin önerisine göre geçici ya da kalıcı olarak dişlerinize yapıştırılır.

Diş hassasiyeti, protezler yapıştırıldıktan sonra kısa bir süre veya uzun süre devam edebilir. Dirençli bir hassasiyet var ise, kaynağı başka yerler olabilir. Geçici olarak yapıştırılan kaplamalar için size önerilen randevuya gelmeniz gerekmektedir. Size verilen randevuya gelmemeniz  halinde kaplamanın çıkması, buna bağlı olarak kırılması veya yutulması durumundan hekiminiz sorumlu değildir. Bir sonraki randevuda kaplamanız kalıcı olarak yapıştırılacaktır. Size verilen kontrol randevusuna da gelmeniz gerekmektedir. Verilen randevulara uymamanız durumunda kaplamaların yenilenmesi gerektiğinde tüm işlemlerin mali sorumluluğu size aittir.

Tedaviniz bittikten sonra hekiminizin önereceği ağız bakımı işlemlerine uymanız, yapılan tedavi- nin başarısını arttıracaktır. Kronların veya köprülerin ağızdaki ömrünün ne kadar olabileceğini bilmek mümkün değildir ve protezlerin ömrü garanti edilemez. Genel sağlık, ağız sağlığı ve bakımı, düzenli diş ve ağız sağlığı kontrolleri, beslenme alışkanlıkları ve benzeri durumlardan etkilenir. Aşırı sert gıdaların çiğnenmesi, ısırma kuvvetlerinin değişmesi, ağız bölgesine darbe ve benzeri nedenlerle özellikle kronlar ve köprüler üzerindeki porselen tabakalar ya da tam seramik kronlar kırılabilir, yüzeylerinde düzensizlikler veya çentikler olabilir ve bunlar ağız dokuları ve dili tahriş edebilir. Bunların klinik olarak onarımı mümkün olmayabilir ve yenilenmeleri gerekebilir. Yenilenmesi gerektiğinde tüm işlemlerin mali sorumluluğu size aittir.

Doğal dişler ile yapay dişlerin farklılığına bağlı olarak başlangıçta, rahatsızlık veya tuhaflık hissi gelişebilir ve çoğu hasta zamanla bu hisse alışır. Bazı durumlarda protezleri taktıktan sonra bir süre kas hassasiyeti ve çene eklemlerinde hassasiyet olabilir. Yeni kronlar veya köprüler yapıştırıldıktan sonra görünüm ve estetik, eski protezlere veya yüz görünümüne göre başlangıçta farklı gelebilir. Kaplama tedavisi ile mümkün olan en kullanışlı ve estetik tedavi yapılmaya çalışılacaktır. Ancak doğal dişleriniz kadar mükemmel bir sonuç elde edilemeyebilir. Protezinizin bitim öncesi son halini görme şansınız olacaktır. Mümkünse, randevunuza bir yakınınızla gelmeniz ve birlikte karar vermeniz ve beklentilerinizi önceden açıklamanız önerilir. Protez bitiminden sonra protezle ilgili memnuniyetsizliğiniz protezlerinizin yeniden yapılmasını gerektirir. Bu durumdan hekiminiz sorumlu değildir. Yeni yapılacak protezlerin mali sorumluluğu size aittir.

Yandaki formdan randevunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz

Adres

İşçi Blokları Mahallesi 1524. Sokak No:3/41 - Çankaya / Ankara

Telefon

0850 885 0 312

E-posta

info@netnet.com.tr